Vissza a Google ajánlatokhoz

 

Az itt leírtak, módosítás nélküli google ajánlatok.

Ezen weboldalon, a következő Google ajánlatokról olvashatunk


Webhelytérkép protokol fájl formátum.

 

Tartalom

Áttekintés
Az XML webhelytérkép formátum

Webhelytérkép-indexfájlok használata (több webhelytérkép-fájl csoportosítása céljából)

Webhelytérképfájlok helye
Webhelytérkép ellenőrzése
Gyakran Ismételt Kérdések

Áttekintés

[Tartalom]

A Sitemaps protokoll segítségével tájékoztathatja a keresőmotorokat a webhelyén feltérképezhető URL-ekről. A Sitemaps protokollt alkalmazó webhelytérkép a legegyszerűbb formában egy olyan XML-fájl, amely felsorolja az adott webhely URL-jeit. A protokoll nagy mértékben skálázható, ezért bármilyen méretű webhelyet képes leírni. Azt is lehetővé teszi a webmesterek számára, hogy az egyes URL-ekkel kapcsolatban további információt adjanak meg (az utolsó frissítés dátumát, a frissítések gyakoriságát illetve az egyéb URL-ekhez képest mérhető fontosságát), így a keresőmotorok sokkal pontosabban feltérképezhetik a webhelyet.

A webhelytérképek különösen akkor hasznosak, ha a felhasználók nem tudnak böngészhető felületen hozzáférni egy webhely minden részéhez. (Ez általában akkor fordul elő, ha a felhasználók nem tudják linkek követésével elérni a webhely egyes oldalait vagy részeit). Minden, csak keresési űrlap segítségével elérhető oldalakat is tartalmazó webhely számára előnyös lehet, ha létrehoz egy webhelytérképet és beküldi a keresőmotoroknak.

Ez a dokumentum leírja a webhelytérképek formátumát, és ismerteti, hova kell helyeznie a webhelytérkép-fájljait ahhoz, hogy a keresőmotorok le tudják őket kérni.

Kérjük, vegye figyelembe, hogy a Sitemaps protokoll csak kiegészíti, de nem helyettesíti azokat a feltérképezés alapú mechanizmusokat, amelyeket a keresőmotorok már használnak az URL-ek felfedezésére. Ha beküld egy webhelytérképet (vagy webhelytérképeket) egy keresőmotornak, akkor ezzel segít a motor keresőrobotjainak abban, hogy jobban térképezzék fel az Ön webhelyét.

A protokoll használata nem garantálja, hogy a weboldalai szerepelni fognak a keresési indexekben. (Megjegyzendő, hogy a protokoll használata nem befolyásolja annak módját, ahogyan a Google rangsorolja az Ön oldalait.)

A Google a Sitemaps protokoll sitemaps.org címen meghatározott, 0.9-es verziójának előírásait veszi alapul. A Google számára a Sitemaps protokoll 0.9-es verziójának használatával létrehozott webhelytérképek ezért minden olyan keresőmotorral kompatibilisek, amelyek a sitemaps.org szabványait használják.

Az XML webhelytérkép formátum

[Tartalom]

A Sitemaps protokoll formátuma XML-címkékből áll. A Webhelytérképben lévő minden adatértéknek escape-kódolásúnak kell lennie. Magának a fájlnak UTF-8 kódolásúnak kell lennie.

Az alábbiakban látható egy webhelytérképminta, amely csak egy URL-t tartalmaz, és igénybe veszi az összes nem kötelező címkét. A nem kötelező címkék dőlt betűvel vannak írva.

  <?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
  < urlset
xmlns="http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9">
   < url>
    < loc>http://www.pelda.com/</loc>
    < lastmod>2005-01-01</lastmod>
    < changefreq>monthly</changefreq>
    < priority>0.8</priority>
   </url>  
  </urlset>

A webhelytérképre vonatkozó követelmények:

Az XML-címkék definíciója

Alább bemutatjuk az elérhető XML-címkéket.

<urlset>

kötelező

Beágyazza a fájlt, és hivatkozik az adott protokollszabványra.

<url>

kötelező

Szülőcímke minden egyes URL-hez. A további címkék ennek a címkének a gyermekei.

<loc>

kötelező

Az oldal URL-je Az URL-nek a protokollal (például http) kell kezdődnie, és záró perjellel kell végződnie, ha az Ön webszervere igényli ezt. Az értéknek 2048-nál kevesebb karakterből kell állnia.

<lastmod>

nem kötelező

A fájl legutóbbi módosításának dátuma. A dátumnak W3C dátum-idő formátumban kell lennie. Ez a formátum lehetővé teszi, hogy tetszés szerint kihagyja az időpont részt, és ÉÉÉÉ-HH-NN alakot használjon.

<changefreq>

nem kötelező

Az oldal módosulásának valószínű gyakorisága. Ez az érték általános információt ad a keresőmotoroknak, és lehet, hogy nem felel meg pontosan annak, hogy milyen gyakran térképezik fel az oldalt. Érvényes értékek:

Az "always" értékkel azokat a dokumentumokat kell jellemezni, amelyek minden hozzáférés alkalmával módosulnak. A "never" értékkel az archivált URL-eket kell jellemezni.

Megjegyzendő, hogy a címke értéke inkább irányadásnak minősül, nem pedig parancsnak. Bár a keresőrobotok döntéseik meghozásakor ezt az információt is alapul veszik, előfordulhat, hogy az "hourly" értékkel rendelkező oldalakat a meghatározott időköznél ritkábban, a "yearly" értékkel rendelkező oldalakat pedig a meghatározott időköznél gyakrabban térképezik fel. Az is előfordulhat, hogy a keresőrobotok a "never" (soha) jelölésű oldalakat is rendszeresen feltérképezik, hogy értesüljenek az esetleges módosításokról.

<priority>

nem kötelező

Ennek az URL-nek a prioritása a webhely más URL-jeihez képest. Az érvényes értékek 0,0-tól 1,0-ig terjednek. Az érték nem befolyásolja az Ön oldalainak egyéb webhelyek oldalaihoz képest elért helyezését, mindössze tájékoztatja a keresőmotorokat, hogy mely oldalait tartja a legfontosabbnak, hogy az oldalak feltérképezését olyan sorrendben végezzék, ahogyan Ön leginkább szeretné.

Az oldalak alapértelmezett prioritása 0,5.

Kérjük, vegye figyelembe, hogy az oldalhoz rendelt prioritás nem befolyásolja az Ön URL-jeinek a helyét a keresőmotor eredményoldalain. A keresőmotorok ezen adatok alapján választanak az adott webhely URL-jei közül, ezért ennek a címkének a használatával növelheti annak valószínűségét, hogy a legfontosabb oldalai kerüljenek be a keresési indexbe.

Kérjük, vegye figyelembe továbbá, hogy nem segít, ha minden, a webhelyén lévő URL-hez magas prioritást rendel. Mivel a prioritás viszonylagos, a rendszer csak az Ön webhelyén lévő URL-ek közötti választáshoz használja; az oldalai prioritása nem lesz összehasonlítva más webhelyeken lévő oldalak prioritásával.

Az entitások escape-kódolása

A webhelytérkép-fájlnak UTF-8-kódolásúnak kell lennie (a kódolás általában a fájl mentésekor állítható be). Ahogy az összes XML-fájl esetén, az adatértékeknél (beleértve az URL-címeket is) az alábbi táblázatban feltüntetett karakterekhez entitásjelző escape-kódokat kell használni.

Karakter

Escape-kód

"És" jel (&)

&

&amp;

Szimpla idézőjel

'

&apos;

Dupla idézőjel

"

&quot;

Nagyobb mint

> 

&gt;

Kisebb mint

< 

&lt;

Továbbá valamennyi URL-címnek (beleértve a webhelytérkép URL-címét is) a számukra helyt adó webszerver által olvasható kódolásúnak, illetve az URL-címnek megfelelő escape-kódolásúnak kell lennie. Ugyanakkor, ha bármilyen szkriptet, eszközt vagy naplófájlt (vagy a kézi begépelésen kívül bármilyen más módszert) alkalmaz az URL-címek előállítására, ezt általában az adott módszer automatikusan elvégzi. Ha a webhelytérkép elküldésekor abba a hibába ütközik, hogy a Google nem tudja megtalálni az URL-címek egy részét, győződjön meg arról, hogy az URL-címek megfelelnek az URI-címekre vonatkozó RFC-3986 szabványnak, az IRI-címekre vonatkozó RFC-3987 szabványnak, valamint az XML-szabványnak is.

Az alábbi példában egy olyan URL-cím található, amelyben nem ASCII-karakter (ü), valamint az entitások escape-kódolását igénylő karakter (&) is szerepel:

  http://www.pelda.com/ümlat.html&q=name

Az alábbi példában ugyanez az URL-cím olvasható, ISO-8859-1 (ezt a kódolást alkalmazó szerver használata esetén) és escape-kódolással:

  http://www.pelda.com/%FCmlat.html&q=name

Az alábbi példában ugyanez az URL-cím olvasható, UTF-8 (ezt a kódolást alkalmazó szerver használata esetén) és escape-kódolással:

  http://www.pelda.com/%C3%BCmlat.html&q=name

Az alábbiakban ugyanez az URL-cím található, escape-kódolással:

  http://www.pelda.com/%C3%BCmlat.html&amp;q=name

XML webhelytérképminta

A következő példában egy XML-formátumú webhelytérkép látható. A példában szereplő webhelytérkép kevés URL-t tartalmaz, amelyek mindegyike a <loc> XML címkével van azonosítva. Ebben a példában az egyes URL-ekhez más és más nem kötelező paraméterkészletek vannak megadva.

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<urlset xmlns="http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9">
 
   <url>
      <loc>http://www.pelda.com/</loc>
      <lastmod>2005-01-01</lastmod>
      <changefreq>monthly</changefreq>
      <priority>0.8</priority>
   </url>
   <url>
      <loc>http://www.pelda.com/catalog?item=12&amp;desc=vacation_hawaii</loc>
      <changefreq>weekly</changefreq>
   </url>
   <url>
      <loc>http://www.pelda.com/catalog?item=73&amp;desc=vacation_new_zealand</loc>
      <lastmod>2004-12-23</lastmod>
      <changefreq>weekly</changefreq>
   </url>
   <url>
      <loc>http://www.pelda.com/catalog?item=74&amp;desc=vacation_newfoundland</loc>
      <lastmod>2004-12-23T18:00:15+00:00</lastmod>
      <priority>0.3</priority>
   </url>
   <url>
      <loc>http://www.pelda.com/catalog?item=83&amp;desc=vacation_usa</loc>
      <lastmod>2004-11-23</lastmod>
   </url>
</urlset>

A webhelytérkép-fájljait a gzip programmal tömörítheti. A webhelytérkép-fájlok tömörítése csökkenti a sávszélesség szükséges mértékét. Megjegyzendő, hogy a tömörítetetlen webhelytérkép-fájlja legfeljebb 10 MB méretű lehet.

Webhelytérkép-indexfájlok használata (több webhelytérkép-fájl csoportosítása céljából)

[Tartalom]

Több webhelytérkép-fájlt is beküldhet, ám az egyes webhelytérkép-fájlokban legfeljebb 50 000 URL-cím szerepelhet, és tömörítés nélkül nem lehetnek nagyobbak 10 MB-nál (10 485 760 bájtnál). Ezek a korlátozások biztosítják, hogy a webszerver ne terhelődjön le túl nagy fájlok kiszolgálásával.

Ha 50 000 URL-címnél többet kíván feltüntetni, több webhelytérkép-fájlt kell létrehoznia. Amennyiben webhelytérképe várhatóan 50 000 URL-címnél többet fog majd tartalmazni, vagy 10 MB-nál nagyobb méretű lesz, érdemes megfontolnia több webhelytérkép-fájl létrehozását. Ha valóban több webhelytérképet biztosít, felsorolhatja őket egy webhelytérkép-indexfájlban. A webhelytérkép-indexfájlban legfeljebb 1000 webhelytérkép lehet felsorolva.

A webhelytérkép-indexfájl esetén alkalmazott XML-formátum nagyon hasonló a webhelytérkép-fájlok XML-formátumához. A webhelytérkép-indexfájl a következő XML-címkéket használja:

Megjegyzés: A webhelytérkép-indexfájl csak olyan webhelytérképek megadására alkalmas, amelyek a webhelytérkép-indexfájllal azonos webhelyen találhatók. Például a http://www.sajatwebhely.com/sitemap_index.xml tartalmazhatja a http://www.sajatwebhely.com webhelytérképét, de a http://www.pelda.com vagy a http://sajathost.sajatwebhely.com webhelytérképét nem. A webhelytérképekhez hasonlóan a webhelytérkép-indexfájlnak UTF-8 kódolásúnak kell lennie.

XML webhelytérképindex-minta

A következő példában egy XML-formátumú webhelytérképindex látható. A webhelytérképindexben két webhelytérkép szerepel:

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
   <sitemapindex xmlns="http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9">
   <sitemap>
      <loc>http://www.pelda.com/sitemap1.xml.gz</loc>
      <lastmod>2004-10-01T18:23:17+00:00</lastmod>
   </sitemap>
   <sitemap>
      <loc>http://www.pelda.com/sitemap2.xml.gz</loc>
      <lastmod>2005-01-01</lastmod>
   </sitemap>
   </sitemapindex>

Megjegyzés: A webhelytérkép URL-jeinek, ahogyan az XML fájlokban lévő minden értéknek, escape-kódolásúaknak kell lenniük.

Webhelytérképindex XML címkedefiníciói

·        A <loc> címke kötelező, és a webhelytérkép helyét azonosítja.

·        A <lastmod> címke nem kötelező címke, amely a megfelelő webhelytérkép-fájl módosításának időpontját azonosítja. Nem felel meg a webhelytérképben felsorolt egyik oldal módosítási időpontjának sem. A lastmod címkéhez tartozó értéknek W3C dátum-idő formátumban kell lennie.

Azáltal, hogy megadja az utolsó módosítás időbélyegzőjét, lehetővé teszi, hogy a keresőmotorok robotjai csak a webhelytérképek egy részhalmazát kérjék le a indexbe, tehát egy keresőrobot megteheti, hogy csak azokat a webhelytérképeket kéri le, amelyek egy bizonyos dátum után módosultak. Ez a fokozatos webhelytérkép-lekérési mechanizmus lehetővé teszi az új URL-ek gyors felfedezését igen nagy méretű webhelyeken.

·        A <sitemap> információt foglal magában egy egyéni webhelytérképről.

·        A <sitemapindex> információt foglal magában a fájlban lévő minden webhelytérképről.

Webhelytérkép-fájlok helye

[Tartalom]

A webhelytérkép-fájl helye meghatározza a webhelytérképbe felvehető URL-ek csoportját. Egy, a http://pelda.com/catalog/webhelyterkep.gz címen található webhelytérkép tartalmazhat http://pelda.com/katalogus/ címmel kezdődő URL-eket, de nem tartalmazhat http://pelda.com/kepek/ címmel kezdődő URL-eket.

Ha van engedélye a http://pelda.org/utvonal/webhelyterkep.gz módosítására, feltételezhető, hogy van engedélye a http://example.org/utvonal/ előtagú URL-ekkel kapcsolatos információk megadására is. Példák olyan URL-ekre, amelyek érvényesnek minősülnek a http://pelda.com/katalogus/webhelyterkep.gz webhelytérképben:

        http://pelda.com/catalog/show?item=23
        http://pelda.com/catalog/show?item=233&user=3453

Példák olyan URL-ekre, amelyek nem minősülnek érvényesnek a http://pelda.com/katalogus/webhelyterkep.gz webhelytérképben:

        http://pelda.com/image/show?item=23
        http://pelda.com/image/show?item=233&user=3453
        https://pelda.com/catalog/page1.html
 

A rendszer azokat az URL-eket, amelyek nem minősülnek érvényesnek, kizárja a további mérlegelésből. Határozottan ajánljuk, hogy a webhelytérképét a webszervere gyökérkönyvtárában helyezze el. Ha például a webszervere a pelda.com címen van, akkor a webhelytérkép-indexfájlja a http://pelda.com/webhelyterkep.gz címen legyen. Bizonyos esetekben elképzelhető, hogy külön-külön webhelytérképet kell létrehoznia a különböző útvonalakhoz, ha például a szervezete biztonsági előírásai miatt az írási hozzáférés más könyvtárakba van elkülönítve.

Webhelytérkép ellenőrzése

[Tartalom]

A Google egy XML-sémával határozza meg a webhelytérkép-fájlban alkalmazható elemeket és attribútumokat. A sémát a következő linkek segítségével töltheti le:

Webhelytérképekhez: http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9/sitemap.xsd
A webhelytérképek indexfájljaihoz: http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9/siteindex.xsd

Számos eszköz van, melynek segítségével ellenőrizheti a webhelytérképe struktúráját e séma alapján. A következő helyek mindegyikén találhat egy-egy listát az XML-hez kapcsolódó eszközökről:

http://www.w3.org/XML/Schema#Tools

http://www.xml.com/pub/a/2000/12/13/schematools.html

Annak érdekében, hogy ellenőrizze a webhelytérkép- vagy webhelytérképindex-fájlját egy séma alapján, az XML fájlban kiegészítő fejlécekre van szükség. Ha a Webhelytérkép Generátort használja, ezek a fejlécek már szerepelnek. Ha más eszközt használ a webhelytérképei létrehozására, az XML fájlban lévő fejlécnek az alábbi példákhoz kell hasonlítania.

Webhelytérkép:

        <?xml version='1.0' encoding='UTF-8'?>
        <urlset xmlns="http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9"
        xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance"
        xsi:schemaLocation="http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9
        http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9/sitemap.xsd">
 
        <url>
        ...
        </url>
        </urlset>

Webhelytérkép-indexfájl:

        <?xml version='1.0' encoding='UTF-8'?>
        <sitemapindex xmlns="http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9"
        xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance"
        xsi:schemaLocation="http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9
        http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9/siteindex.xsd">
 
        <sitemap>
        ...
        </sitemap>
        </sitemapindex>

 

Gyakran Ismételt Kérdések

[Tartalom]

Hogyan tüntessem fel az URL-eket a webhelytérképben?
 
Számít-e, hogy milyen karakterkódolási módszert használok a webhelytérkép-fájljaim létrehozásához?
 
Hogyan adom meg az időt?
 
Hogyan számíthatom ki a lastmod (utolsó módosítás) dátumot?
 
Hol helyezzem el a webhelytérképemet?
 
Mekkora lehet a webhelytérképem?
 
A webhelyemnek több tucat milliónyi URL-je van, beküldhetem-e valamilyen módon csak azokat, amelyek a közelmúltban módosultak?
 
Mi történik azután, hogy létrehoztam a webhelytérképemet?
 
Meg kell-e adni teljesen az URL-eket a webhelytérképben?
 
A webhelyem URL-jeinek "http" és "https" verziója is van. Fel kell-e sorolnom mind a kettőt?
 
A webhelyem URL-jeiben munkamenet-azonosító is található. El kell távolítanom?
 
Befolyásolja-e az URL webhelytérképen belüli helye a használatát?
 
A webhelyünk egyes oldalai kereteket használnak. A keretcsoport URL-jeit vagy a kerettartalom URL-jeit tüntessük fel?
 
Tömöríthetem-e a webhelytérképeimet a zip programmal, vagy mindenképpen gzip programmal kell őket tömöríteni?
 
Módosítani fogja-e az XML webhelytérképben lévő "priority" irányadás a weboldalaim rangsorolását a keresési eredmények között?
 
Van-e olyan XML-séma, amely alapján ellenőrizhetem az XML webhelytérkép-fájlomat?
 

Kérdés: Hogyan tüntessem fel az URL-eket a webhelytérképben?

Ahogyan az összes XML-fájl esetén, az adatértékeknél (beleértve az URL-címeket is) entitásjelző escape-kódokat kell használni az alábbi karakterekhez: "és" jel(&), szimpla idézőjel('), dupla idézőjel("), kisebb mint (<) és nagyobb mint(>). Arra is ügyelnie kell, hogy minden URL megfeleljen az RFC-3986 URI-szabványnak, az RFC-3987 IRI-szabványnak és az XML-szabványnak. Ha szkripttel hozza létre az URL-jeit, általában alkalmazhat URL escape-kódolást is a szkript részeként. Továbbra is használnia kell entitásjelző escape-kódokat. Az alábbi python szkript például entitásjelző escape-kódokat alkalmaz a http://www.pelda.com/view?widget=3&count>2 címben

        $ python
        Python 2.2.2 (#1, Feb 24 2003, 19:13:11)
        >>> import xml.sax.saxutils
        >>> xml.sax.saxutils.escape("http://www.pelda.com/view?widget=3&count>2")

A fenti példából származó URL:

        http://www.pelda.com/view?widget=3&amp;count&gt;2     

Kérdés: Számít-e, hogy milyen karakterkódolási módszert használok a webhelytérkép-fájljaim létrehozásához?

Igen. A webhelytérkép-fájloknak UTF-8 kódolásúnak kell lennie.

Kérdés: Hogyan adom meg az időt?

Használja a W3C dátum-idő kódolást a lastmod időbélyegzőkhöz és a protokollban lévő minden más dátumhoz és időponthoz. Például 2004-09-22T14:12:14+00:00.

Ez a kódolás lehetővé teszi, hogy kihagyja az ISO8601 formátum időpont részét, például a 2004-09-22 is érvényes. Ha azonban a webhelye gyakran frissül, azt javasoljuk, hogy tüntesse fel az időpont részt is, hogy a keresőrobotoknak teljesebb információi legyenek a webhelyéről.

Kérdés: Hogyan számíthatom ki a lastmod (utolsó módosítás) dátumot?

Statikus fájlok esetén ez a fájl tényleges frissítési dátuma. A dátum lekéréséhez használhatja a date UNIX parancsot:

        $ date --iso-8601=seconds -u -r /home/foo/www/bar.html
        >> 2004-10-26T08:56:39+00:00

Sok dinamikus URL esetén a lastmod dátumot egyszerűen kiszámíthatja a megfelelő adatok módosítási időpontja alapján, vagy valamilyen, periodikus frissítéseken alapuló becslés használatával (ha vannak ilyenek). Még egy hozzávetőleges dátum vagy időbélyegző is segíthet a keresőmotoroknak abban, hogy elkerüljék a módosítatlan URL-ek feltérképezését. Ezáltal csökken a webszerverét terhelő sávszélesség- és processzorszükséglet.

Kérdés: Hol helyezzem el a webhelytérképemet?

Határozottan ajánljuk, hogy a webhelytérképét a HTML szervere gyökérkönyvtárában helyezze el, tehát helyezze a http://pelda.com/webhelyterkep.xml.gz címre.

Egyes helyzetekben érdemes különböző webhelytérképeket létrehozni a webhelye különböző útvonalaihoz — ha például a szervezete biztonsági előírásai miatt az írási hozzáférés más könyvtárakba van elkülönítve.

Feltételezzük, hogy ha van engedélye a http://pelda.com/path/webhelyterkep.xml.gz feltöltésére, akkor van engedélye a metaadatok jelentésére is a http://pelda.com/utvonal/ címen.

Kérdés: Mekkora lehet a webhelytérképem?

A webhelytérképek legfeljebb 10 MB (10 485 760 bájt) méretűek lehetnek tömörítetlen formában, és legfeljebb 50 000 URL-t tartalmazhatnak. Ez azt jelenti, hogy ha a webhelye 50 000-nél több URL-t tartalmaz, vagy a webhelytérképe 10 MB-nál nagyobb, akkor több webhelytérkép-fájlt kell létrehoznia, és webhelytérkép-indexfájlt kell használnia. Akkor is javasoljuk a webhelytérkép-indexfájl használatát, ha kis webhelye van, de azt tervezi, hogy a növekedéssel 50 000-nél több URL-je vagy 10 MB-nál nagyobb méretű fájlja lesz.

Kérdés: A webhelyemnek több tucat milliónyi URL-je van, beküldhetem-e valamilyen módon csak azokat, amelyek a közelmúltban módosultak?

Felsorolhatja a gyakran módosuló, frissített URL-eket néhány webhelytérképben, majd a webhelytérkép-indexfájlban lévő lastmod címkével azonosíthatja ezeket a webhelytérkép-fájlokat. A keresőmotorok ezután csak ezeket a módosult webhelytérképeket térképezik fel fokozatosan.

Kérdés: Mi történik azután, hogy létrehoztam a webhelytérképemet?

Miután létrehozta a webhelytérképét, értesítenie kell a keresőmotorokat a webhelytérkép helyéről. Az értesített keresőmotorok ekkor le tudják kérni az Ön webhelytérképét, és az URL-eket elérhetővé tudják tenni a keresőrobotjaik számára.

Kérdés: Meg kell-e adni teljesen az URL-eket a webhelytérképben?

Igen. Az URL-be bele kell vennie a protokollt (például http) is. Az URL végéhez kell fűznie egy záró perjelet is, ha a webszervere megköveteli ezt. Például a http://www.google.hu/ érvényes, webhelytérképbe felvehető URL, a www.google.hu azonban nem az.

Kérdés: A webhelyem URL-jeinek "http" és "https" verziója is van. Fel kell-e sorolnom mind a kettőt?

Nem. Kérjük, az URL-eknek csak egyetlen változatát sorolja fel a webhelytérképeiben. Ha az URL-ek több különböző verzióját is feltünteti, akkor ez azt eredményezheti, hogy a webhelye feltérképezése nem lesz teljes.

Kérdés: A webhelyem URL-jeiben munkamenet-azonosító is található. El kell távolítanom?

Igen. Ha az URL-ekbe munkamenet-azonosítókat is bevesz, akkor ez azt eredményezheti, hogy a webhelye feltérképezése nem lesz teljes és redundáns lesz.

Kérdés: Befolyásolja-e az URL webhelytérképen belüli helye a használatát?

Nem. Az URL-ek webhelytérképen belüli helye nem befolyásolja azt, hogy a keresőmotorok miként használják fel és veszik figyelembe őket.

Kérdés: A webhelyünk egyes oldalai kereteket használnak. A keretcsoport URL-jeit vagy a kerettartalom URL-jeit tüntessük fel?

Kérjük, tüntesse fel mindkét URL-t.

Kérdés: Tömöríthetem-e a webhelytérképeimet a zip programmal, vagy mindenképpen gzip programmal kell őket tömöríteni?

Kérjük, használja a gzip programot a webhelytérképei tömörítéséhez.

Kérdés: Módosítani fogja-e az XML webhelytérképben lévő "priority" irányadás a webhelyem rangsorolását a keresési eredmények között?

Nem. A webhelytérképben lévő "priority" irányadás csak Ön saját webhelyének egyéb URL-jeihez képest jelzi az URL fontosságát.

Kérdés: Van-e olyan XML-séma, amely alapján ellenőrizhetem az XML webhelytérkép-fájlomat?

A webhelytérképekhez a http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9/sitemap.xsd címen, a webhelytérkép-indexfájlokhoz a http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9/siteindex.xsd címen található XML-séma. A webhelytérkép ellenőrzéséről itt olvashat részletesen.

Hibaelhárítás

Ha olyan webhelytérképet küldött be, amelyet e protokoll alapján hozott létre, és elemzési vagy más, protokollhoz kapcsolódó hibát kap ellenőrizze a webhelytérképét az XML-séma alapján. Az ellenőrzési folyamat során általában kiegészítő információkat kaphat a webhelytérképpel kapcsolatos konkrét problémákról.

Ha a webhelytérkép elküldésekor abba a hibába ütközik, hogy a Google nem tudja megtalálni az URL-címek egy részét, győződjön meg arról, hogy az URL-kódolásuk és az escape-kódolásuk megfelelő.

 

Utolsó módosítás: 2006. április 15.

 

Vissza a lap elejére