Témakörök
 
Index

XML_HTML.

Mobilváltozat!

Asztali változathoz,
kattints a képre!

Asztali változat



Mi is az XML, és mire jó?

Az Extensible Markup Language, röviden XML, egy olyan általános célú jelölőnyelv, amellyel az adatok tárolása-leírása szabványossá tehető. Előnyei közé tartozik, hogy formátuma ember által is könnyen olvasható, értelmezhető.

Az XML létrejötte

Az XML a W3C (http://www.w3.org/) dolgoztatta ki a kilencvenes évek közepén. Egy olyan szabványos nyelv kifejlesztése volt a cél, amellyel az adatok leírása egyszerűvé válik. A hangsúly tehát az adatok leírásán van, azok ábrázolása más típusú fájlok feladata. Elődjének a Standard Generalized Markup Language (SGML) tekinthető. Ezt a nyelvet még a hatvanas években találták ki, segítségével jelölőnyelveket definiálhatunk, amelyeket aztán a számítógépek könnyen értelmezhetnek. Maga az XML azonban az SGML egy igen szűk részhalmaza.

XML és HTML

Első ránézésre az XML nagymértékben hasonlít a HTML-re, azonban rengeteg különbség adódik a két leírónyelv között - ami természetesen céluk különbözőségéből is adódik. A HTML ugyanis fix, "bedrótozott" tagekkel rendelkezik, amelyek a szöveg struktúrájának (és egy bizonyos szintig a kinézetének) leírására szolgál. Az XML-t hangsúlyosan strukturált adatok leírásra találták ki, ebből következően bővíteni lehet. Az XML sokkal szigorúbb szabályok szerint működik; míg a HTML-ben például, megtehetjük, hogy egy nyitótaghoz nem tartozik zárótag, addig ez az XML-ben hibát okoz. Utóbbinál a tagek megadásakor az sem mindegy, hogy kis- vagy nagybetűvel írjuk-e őket. Az XML előnyei Könnyen olvasható, ember számára is értelmezhető Unicode támogatás Ábrázolható vele a legtöbb, informatikában használatos adatstruktúra A szigorú szabályok miatt egyszerű hozzá értelmezőt írni

Az XML hátrányai

A redundáns adattárolásból adódó nagy méretek Nem támogatja az adattípusokat, így pl. a számokat is szövegként, kell tárolni Bizonyos esetekben nehézkes adattárolás, pl. egymást átfedő adatok ábrázolásánál Nincs egyszerű módja nagyméretű bináris fájlok (képek, hangok) ábrázolásának

XML dokumentumok helyessége

Az XML dokumentumok helyességének két fokmérője van. Az elsőt (well-formed) akkor teljesítjük, ha megfelelünk az XML által támasztott szabályoknak. Másik szint, ha a dokumentum valid. Ekkor a dokumentumot annak funkciói szerint ellenőrizzük, rendszerint egy másik XML Schema vagy DTD dokumentumok alapján.

XML verziói

Jelenleg az XML dokumentumok döntő része az 1998-ban meghatározott 1.0-ás verziót használja. Ez a verzió azóta változott, azonban verziószám-változás ezeket, a kisebb módosításokat nem követte. 2004-ben jött ki az 1.1-es változat, amely a karakterek kezelésénél hoz változásokat. XSLT - XML transzformációk Gyakran szükség lehet egy adatfájl másik formátumra, való átkonvertálására. Ebben nyújtanak segítséget az XSLT-k (Extensible Stylesheet Language Transformations). Az XML-el ellentétben az XSLT jobban hasonlít a hagyományos, funkcionális alapú programnyelvekre, azonban dominánsak a szövegrészletekre keresést lehetővé tevő funkciók.

Az XML felhasználása

Az alábbi területeken használatos az XML: Alkalmazások konfigurációs beállításainak tárolása Weboldalak (XHTML) Dokumentációk készítése Adatok átalakítása (XSLT)

 

 

 

 

url(Nincs-hatterkep.xxx)